החמרה בדרישות לאזרחות פורטוגלית

דרכון פורטוגלי

הזכאות ניתנת לצאצאים למדינות

מרוקו אלג’יר טוניס לוב מצרים יוון בולגריה יוגוסלביה טורקיה סוריה עיראק לבנון דרום אמריקה

במאמר זה תמצאו פרטים אודות החמרה בדרישות לאזרחות פורטוגלית. הרקע הכללי – באפריל 2015 נכנס לתוקף חוק, המכונה "חוק האינקוויזיציה" לפיו, יהודים ספרדים שהינם נצר לצאצאי היהודים שעזבו את פורטוגל מסוף המאה ב-15 ואילך זכאים לבקש אזרחות פורטוגלית. כידוע, פורטוגל הינה אחת מ-28 המדינות החברות באיחוד האירופאי, ואזרחיה יכולים לגור בכל אחת ממדינות האיחוד, לעבוד, ללמוד, לרכוש נדל"ן ולנוע בחופשיות במדינות האיחוד. למי שאין אזרחות אירופאית אחרת, ומתכנן ללמוד או לעבוד ברחבי היבשת, מאפשר החוק החדש דרך יחסית קלה ובטוחה לקבל אזרחות. מאז נכנס לתוקף החוק, אלפי ישראלים ויהודים ספרדים מרחבי העולם, הגישו בקשות לאזרחות פורטוגלית במשרד הפנים הפורטוגלי.

עד שנת 2017, היו כמה מאות בקשות אולם, שנת 2017 היתה שנת מפנה, ואלפי בקשות הוגשו. 

על פי נתונים לא רשמיים, קרוב ל -1,800 צאצאים של יהודים ספרדים כבר רכשו את האזרחות הפורטוגלית ב -2017 ועוד 12,000 עדיין בתהליך.

בין יתר הסיבות לחקיקת החוק, נמנית רדיפת היהודים במהלך האינקוויזיציה שהחלה בשנת 1496 בפורטוגל, וזאת, במסגרת שורה של יוזמות של ממשלת פורטוגל, כדי לחזק את הקשרים עם הקהילות היהודיות והכרה במורשת היהודית.

חוק דומה, נחקק גם בספרד, אך עם דרישות מחמירות יותר. כלכלות ספרד ופורטוגל מתבססות במידה רבה על השקעות זרות ותיירות, והן בעלות שיעור אבטלה גבוה יחסית לשאר האיחוד האירופי – 17 ו -8.9 אחוזים, בהתאמה – ובמיוחד בקרב צעירים.

השלב הראשון בתהליך ההתאזרחות הנו קבלת אישור עקרוני של הקהילה היהודית בפורטוגל בדבר זכאותו של המבקש, והאישור ניתן על סמך הקשר שמוכיח המבקש לקהילה היהודית בפורטוגל והיותו צאצא של הקהילה.

לאחרונה, חלה החמרה בדרישות של הקהילות היהודיות בפורטוגל למתן האישור כפי שיפורטו בהמשך.

על פי הסכם בין הקהילות היהודיות של פורטו וליסבון לבין משרד הפנים הפורטוגלי, במסגרת הגשת הבקשה יש לצרף עץ משפחה מפורט. עצי המשפחה יכולים להיות מוכנים באמצעות המבקש עצמו או באמצעות גינאולוג מקצועי.

עץ המשפחה צריך לכלול את הדורות הידועים למבקש. משפחות של צאצאים יהודים שגורשו ממדינות מוסלמיות במהלך ה- מאה העשרים, יכולים לפרט פחות מ- 5 דורות אחורה אך עליהם לנמק זאת. במקרים אחרים, יש לפרט דורות רבים נוספים ידועים (או לא), למשל במשפחות שעברו מפורטוגל ללונדון ולאמסטרדם במאות השש-עשרה והשבע-עשרה.

המטרה העיקרית של צירוף עץ המשפחה לבקשה הינה להמחיש את השושלת הספרדית של המבקש. החמרה נוספת במסגרת הדרישות הינה שעל עצי המשפחה לכלול עבור כל אחד מהאנשים המפורטים בעץ המשפחה את הפרטים הבאים:

  • תאריך לידה,
  • תאריך פטירה (אם כבר אינו בחיים)
  •  תאריך נישואין,
  • מקום לידה,

במצבים שבהם חלק מהנתונים אינם ידועים, גם לאחר מחקר, יש להשאיר את הערך המתאים ריק ולנמק מדוע. כל בקשה שתוגש ללא עץ משפחה שהנו בהתאם לדרישות או שהנו מכיל נתונים שאינם נכונים תידחה.

עץ המשפחה חייב להיות מפורטו ככל האפשר בהתחשב בתעודות ובמסמכים שיש למשפחתו של המבקש.

בנוסף לעץ המשפחה, על המבקש לצרף מסמכים עליהם ביסס המבקש את עץ המשפחה.

בנוסף, על המבקש להסביר מדוע אין באפשרותו לפרט עוד דורות אחורה מעבר למה שפרט בעץ המשפחה.

כמו כן, יש לצרף את עץ המשפחה לבקשה לאישור אזרחות המוגשת במשרד הפנים הפורטוגלי.

דילוג לתוכן