0
שנות ניסיון

המדריך המלא
להוצאת אזרחות ספרדית

דרכון פורטוגלי

הזכאות ניתנת לצאצאים למדינות

מרוקו אלג’יר טוניס לוב מצרים יוון בולגריה יוגוסלביה טורקיה סוריה עיראק לבנון דרום אמריקה

במאמר זה נחלוק אתכם את הידע שלנו אודות תהליך הוצאת אזרחות ספרדית: איך ניתן לבדוק את הזכאות להוצאת אזרחות ספרדית, מהם המסמכים הנדרשים ומהם השלבים הדרושים עד לקבלת האזרחות המיוחלת.

לחסוך בטרחה, כסף ועצבים בהליך הוצאת אזרחות ספרדית

כן. בחרנו להתחיל דווקא בחלק הזה משום הייאוש הרב והתסכול שאנו עדים לו מאלו שניסו בכוחות עצמם לפעול להוצאת אזרחות ספרדית.

לכולנו יצא להתמודד עם רשויות המדינה בהליכים כאלה ואחרים, עדכון כתובת במשרד הפנים, עדכון מצב משפחתי, טיפול בדו"חות, חידוש דרכון וכד'.

לכן, אין זה פלא, שישראלים רבים הבאים לממש את זכותם הבסיסית להוצאת אזרחות ספרדית, נתקלים בקשיים עד כדי ייאוש: אי הבנת השפה הספרדית בהם כתובים טפסי הבקשה, קושי באיתור המסמכים הדרושים ואימותם כנדרש על ידי נוטריונים וחותמת אפוסטיל.

פעמים רבות אנו נתקלים באנשים שהחלו בתהליך הוצאת אזרחות ספרדית ובזבזו סכומי עתק לשווא – כספים על תיקון פגמים באופן בו הגישו את הבקשה, אישור מיותר או חוסר אישור של מסמכים, שגיאות במילוי הטפסים ועוד.

על כן, אנו מזמינים אתכם ליצור עימנו קשר כבר עכשיו בטלפון 03-64445000 לייעוץ ראשוני חינם ובירור בדבר זכאותכם להוצאת אזרחות ספרדית ומה תידרשו להציג.

הוצאת אזרחות ספרדית באופן עצמאי

לאחר ההקדמה הזו, חשוב לומר שיש דרך להוציא אזרחות ספרדית באופן עצמאי. הדרך הזו מפורטת במאמר זה. שימו לב כי יש להקפיד על כל שלבי התהליך באופן מדוייק ומלא.

יובהר כי ייתכנו שינויים בדרישות ועל כן אין להסתמך על מדריך זה בלבד!

כמובן, אם אתם נתקלים בקושי, נשמח לעמוד לרשותכם ולספק ייעוץ ראשוני חינם בטלפון 03-64445000.

שלב ראשון בהוצאת אזרחות ספרדית – בדיקת הזכאות

לפני שאנו ניגשים למלאכה המורכבת של הוצאת אזרחות ספרדית, עלינו לבדוק את זכאותנו.

בשנת 1492 החל גירוש יהודי ספרד על פי צו שפרסם המלך פרננדו השני ורעייתו עבור יהודים שסרבו להתנצר. עשרות אלפי יהודים נאלצו לעזוב את ספרד למדינות שעל חופי הים התיכון כמו : מרוקו, טוניסיה, טורקיה, יוון ואיטליה, ואחרים בחרו לעזוב למדינות כמו צרפת, גרמניה, אנגליה ובולגריה שם יכלו באותה עת להמשיך ולקיים את יהדותם.

כ- 520 שנה אחרי הגירוש החליטה ממשלת ספרד לתקן את העוול ההיסטורי שנעשה למגורשי ספרד ולתקן את חוק האזרחות הספרדי על מנת לאפשר לצאצאי היהודים המגורשים לחזור ולקבל אזרחות ודרכון ספרדי המקנה יתרונות רבים. החוק החדש מאפשר לבקש אזרחות ספרדית במידה שהמבקש מוכיח קשר דם למגורשי ספרד וזיקה ישירה לספרד.

להוכחת הקשר ניתן להסתייע ברשימות של שמות משפחה המעידים על קשר למגורשי ספרד, אך יחד זאת, הוכחת שם המשפחה אינה מספיקה כדי לקבל אזרחות ודרכון ספרדי.

בנוסף, יש להוכיח קשר דם למגורשי ספרד, להמציא אישורים מרב ספרדי מוסמך, אישור מטעם הקהילה היהודית בספרד ואישורים נוספים כמתבקש. כמו כן, על המבקש להוכיח זיקה מודרנית לספרד (כגון: מגורים בספרד או ביקורים תכופים, לימודים או עסקים בספרד), ויש לעבור 2 בחינות של השפה הספרדית ועל היסטוריה, חוקה ותרבות ספרד.

אזרחות ספרדית שהינה אזרחות אירופאית, מקנה יתרונות רבים כמו כרטיס כניסה לאיחוד האירופי, אפשרות להיכנס למדינות שאליהן ישראלים אינם מורשים להגיע ללא ויזה מיוחדת, פטור מהצורך להוציא ויזה לארה"ב, אפשרות ללמוד באוניברסיטאות יוקרתיות באירופה בתעריף מופחת ולעיתים אף בחינם ולעבוד בספרד ובמדינות האיחוד האירופי.

ראוי לציין כי הליך קבלת האזרחות הספרדית מורכב וקשה אך משרדנו עומד בקשר עם משרדי עורכי דין מהשורה הראשונה אשר מתמחים באזרחות ודרכון ספרדי ליהודים מגורשי ספרד, ומסייע באיסוף ועריכת המסמכים הדרושים לתהליך כמו גם בהכנת אילן היוחסין. אנו מלווים את המבקש לאורך כל התהליך וחוסכים מהמבקשים קשיים רבים ועלויות מיותרות הכרוכות בתהליך.

השלבים לקבלת האזרחות הספרדית הינם:

  1. ראשית, על המבקש אזרחות ספרדית להוכיח קשר משפחתי ליהודים מגורשי ספרד. ניתן להוכיח זאת באמצעות מסמכים, אישור מרב או אישור מהקהילה היהודית בספרד.
  2. על המבקש להוכיח ידיעת השפה הספרדית, ולעבור בחינה במכון סרוונטס בתל אביב.
  3. על המבקש להוכיח קשר ממשי לספרד, זאת באמצעות הוכחת ביקורים תכופים במדינה, או קיום עסקים שונים במדינה כגון השקעות נדל"ן, או עסקים אחרים.
  4. על המבקש להגיע פיזית לספרד לצורך חקירה על ידי נוטריון ספרדי בספרד.
  5. על המבקש להיבחן על ההיסטוריה, המורשת, החוקה, בתי המחוקקים והממשל הספרדיים, בחינה זו גם נערכת במכון סרוואנטס.

יצויין כי התהליך לקבלת אזרחות ספרדית הנו סבוך ומורכב, וכי קיים חוק דומה בפורטוגל, המאפשר למרבית מגורשי ספרד להגיש בקשה לאזרחות ודרכון פורטוגלי, הליך פשוט וזול בהרבה מההליך לקבלת האזרחות הספרדית.

חשוב לדעת שבאופן פרדוקסלי ניהול ההליך באופן עצמאי עשוי להיות יקר יותר מניהולו על ידי איש מקצוע או משרד מתמחה. בעוד שאדם עצמאי ייאלץ לשאת בעלויות גבוהות ביותר עבור תרגום מסמכים רבים לספרדית, אישורם על ידי נוטריון ואישרורם בחותמת אפוסטיל, הליכה ועמידה בתור בקונסוליה, מספר רב של פעמים – משרד המתמחה והמעסיק צוות מקצועי קבוע, יבצע את תרגום כל המסמכים, אישורם ואישרורם בעלויות נמוכות מאוד.

מסמכים אישיים של מגיש הבקשה שנדרשים:

  1. צילום דרכון ישראלי בתוקף.
  2. תעודת לידה ישראלית מקורית עם אישור אפוסטיל, מתורגמת לספרדית ומאושרת ע"י נוטריון. אישור הנוטריון אף הוא נדרש לביצוע אישור אפוסטיל.
  3. תעודת יושר ממשטרת ישראל מתורגמת, מאומתת ומאושרת בחותמת אפוסטיל. יש להוציא את תעודת היושר סמוך למועד הגשת הבקשה.
  4. במידה ומגיש הבקשה נשוי, יש לצרף תעודת נישואין מקורית, מתורגמת, מאומתת ומאושרת בחותמת אפוסטיל וכן, תעודת לידה מקורית של בן/בת הזוג בצירוף דרכון ישראלי בתוקף של בן/בת הזוג.

לא קל להוציא אזרחות ספרדית באופן עצמאי, על אחת כמה וכמה כשלא מעורים בדינים, בדקויות בין המצבים ובדרישות הפרוצדוראליות.

אם אתם מוצאים את עצמכם תקועים בהליך, אם שילמתם כסף רב עד כה ואינכם רואים את הסוף, אם אתם אובדי עצות, צרו עימנו קשר בטלפון 03-6444500 לשיחת ייעוץ חינם וללא התחייבות.

אנו מזמינים אתכם לבדוק את זכאותכם לאזרחות ספרדית או פורטוגלית ללא התחייבות. ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 03-6444500 לייעוץ ראשוני חינם וללא כל התחייבות.

דילוג לתוכן