דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

דרכון פורטוגלי

הזכאות ניתנת רק לבני זוג או ילדים של מי שהינו בעל אזרחות פורטגלית

אם גם אתם מתעניינים באזרחות פורטוגלית למגורשי ספרד או ששמעתם על הנושא ולא ברור לכם מה הקשר בין אזרחות פורטוגלית לגירוש ספרד שהתרחש בעבר, הגעתם למקום הנכון.

במאמר זה נסביר על האזרחות הפורטוגלית, הסיבה להוצאתו בקלות יחסית ואיך גירוש ספרד הוא העומד מאחורי כל התהליך הזה.

גירוש ספרד והאזרחות הפורטוגלית

מבלי להיכנס לעומקה של ההיסטוריה, גירוש ספרד התרחש סביב המאה החמש עשרה. היהודים גורשו מספרד בהוראת המלך מטעמים פוליטיים-דתיים ורדיפה אנטישמית. אלה שקיבלו הוראה להתפנות, פונו למדינות שכנות ומשם התמקמו במשכן חדש או שהמשיכו לנדוד למדינות אחרות.

אחת המדינות אליה הגיעו יהודים רבים, הייתה פורטוגל, לה יש גבול צמוד עם ספרד. עם זאת, גם בה חלו תמורות פוליטיות שבסופן ניתנה הוראת גירוש ליהודים.

מפורטוגל היגרו יהודים לארצות שונות ומגוונות: אלג׳יר, יוון, תוניס, לוב, בולגריה, מרוקו, ארצות הברית, ארגנטינה, מדינות הבלקן ועוד.

חיקוק החוק שמאפשר הוצאת אזרחות פורטוגלית עקב גירוש ספרד

מאז אותו גירוש עברו שנים רבות כמובן. ועם זאת, גירוש יהודי ספרד ופורטוגל נחשב לכתם בהיסטוריה של אירופה, בו קבוצה אתנית סולקה בעקבות היותה כזו.
הפרלמנט בספרד ולאחרונה אף הפרלמנט בפורטוגל החליטו לחוקק חוק במטרה לתקן את העוול ההיסטורי ולאפשר למי שיוכיח שהינו צאצא למגורשי ספרד, לקבל אזרחות.

חשוב להבין כי חוק זה שאכן מתקן עוול היסטורי, גם משרת במובן מסויים את המדינות שחוקקו אותו.

כך למשל ספרד ובעיקר פורטוגל, סובלות מהגירה שלילית וצעירים רבים עוזבים את הארצות הללו לחיים במדינות אירופאיות אחרות. מיותר לציין שגם אחוזי האבטלה מרקיעים שחקים והכלכלה של פורטוגל איננה במצב טוב.

מהסיבות הללו, פורטוגל שמחה לקלוט אזרחים חדשים איכותיים שמתניעים את הכלכלה ומחיים אותה.

הליך בקשת אזרחות פורטוגלית

הליך הבקשה מתחיל בפנייה לקהילה היהודית בליסבון או פורטו. בפנייה משרטטים את אילן היוחסין של המבקש, ממנו ועד להורי הוריו. יש לבדוק אם שמו של המבקש או הוריו מופיע ברשימת שמות המשפחה הזכאים לאזרחות פורטוגלית.
כמו כן משולמת אגרה לקהילה היהודית.

אם אכן הפונה עומד בקריטריונים, הקהילה היהודית מספקת אישור עקרוני.
עם קבלת האישור, מארגנים את המסמכים לבקשה מהרשויות. המסמכים נחלקים לסוגים שונים וכוללים בין היתר את הבקשה עצמה, אימות דרכון, טופס יציאות וכניסות מהארץ, תעודת לידה מתורגמת ומאומתת, תעודת יושר וכיו״ב.

לאחר פתיחת הבקשה ממתינים מספר חודשים לעיבודה. לעיתים נדרשים מסמכי השלמה.

בסוף התהליך שאורך כשנתיים, במידה והכל צלח, מקבל הפונה תעודת לידה פורטוגלית. עם התעודה הוא ניגש לשגרירות פורטוגל בישראל או למשרדי הרישום בליסבון. שם מצטלמים לתעודת לידה ולאחר קבלתה, מצטלמים לדרכון הנחשף שנגיע למחרת.

צרו עימנו קשר ונשמח לסייע.

דילוג לתוכן